Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych do udziału w treningach. Zapewniamy sprzęt sportowy (rakietki, lotki). Zajęcia prowadzone przez instruktorów sportu.

Historia

Stowarzyszenie STB "Energia", to kontynuacja działalnosci sekcji badmintona seniorów w TKKF " Włókniarz" i TKKF " Energetyk" oraz sekcji badmintona juniorów - "Steblowia".

Kluby te prężnie działały w Lublińcu w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Grono prekursorów badmintona w Lublińcu stanowił Edmund Doleżych Gerard Swoboda , Roman Uliczka i Edmund Gruca.

Początkowo zawodnicy trenowali na sali sportowej przy szkole podstawowej Nr 3, sali sportowej przy szkole zakładowej Energetyka.

Pózniej przez wiele lat treningi i zawody odbywały się na sali sportowej szkoły podstawowej Nr 1, na tartanowej jeszcze wtedy nawierzchni.

Zarówno TKKF "Energetyk" prowadzony przez Jacka Osadnika, jak i "Steblowia" pod kierunkiem Grzegorza Wójcika , brały udział w rozgrywkach ligowych, początkowo w IV lidze, stopniowo awansując do III , a potem do II ligi.

Zawodnicy startowali również indywidualnie w mistrzostwach województwa, niejednokrotnie zdobywając medalowe miejsca, jak i w rozgrywkach krajowych plasując się na ogólnopolskiej liscie rankingowej.

Na początku lat dziewięcdziesiątych TKKF "Energetyk", a potem "Steblowia" zakończyły działalnosc- zawodnicy rozpoczęli studia, pracę , zakładali rodziny i po spadku z II ligi do III, klub przestał funkcjonowac.

Po przeszło 15 latach od zakończenia działalnosci tych klubów, powstała inicjatywa reaktywowania w Lublińcu olimpijskiego sportu, jakim jest badminton. Grupa byłych zawodników rozpoczęła treningi na sali sportowej Liceum Mickiewicza ( hala sportowa była wtedy dopiero w budowie).

W dniu 27 stycznia 2006 r odbyło się zebranie założycielskie Społecznego Towarzystwa Badmintona " Energia" Lubliniec, które skupiło gros byłych działaczy i zawodników związanych z badmintonem.Prezesem klubu został Edmund Doleżych.

Po ukonstytuowaniu się klubu , STB rozpoczęła działalnosc szkoleniową wsród dzieci i młodzieży. Odbyły się nabory do klubu i systematyczne treningi.

Po początkowych problemach z salą sportową ( przez parę miesięcy treningi odbywały się na sali sportowej przy szkole w Lubecku) STB "Energia" związała swoją działalnosc z hala sportową przy lublinieckim liceum. Na płycie hali są cztery boiska do badmintona.

Od 2006 r zawodnicy STB "Energia" starują w zawodach zarówno na terenie Lublińca , jak i w zewnętrznych rozgrywkach odnosząc wiele sukcesów.