Nasza historia

Stowarzyszenie STB „Energia”, to kontynuacja działalności sekcji badmintona seniorów w TKKF ” Włókniarz” i TKKF ” Energetyk” oraz sekcji badmintona juniorów – „Steblowia”.

Kluby te prężnie działały w Lublińcu w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Grono prekursorów badmintona w Lublińcu stanowił Edmund Doleżych Gerard Swoboda, Roman Uliczka i Edmund Gruca.

Początkowo zawodnicy trenowali na sali sportowej przy szkole podstawowej Nr 3, sali sportowej przy szkole zakładowej Energetyka.

Później przez wiele lat treningi i zawody odbywały się na sali sportowej szkoły podstawowej Nr 1, na tartanowej jeszcze wtedy nawierzchni.

Zarówno TKKF „Energetyk” prowadzony przez Jacka Osadnika, jak i „Steblowia” pod kierunkiem Grzegorza Wójcika , brały udział w rozgrywkach ligowych, początkowo w IV lidze, stopniowo awansując do III, a potem do II ligi.

Zawodnicy startowali również indywidualnie w mistrzostwach województwa, niejednokrotnie zdobywając medalowe miejsca, jak i w rozgrywkach krajowych plasując się na ogólnopolskiej liście rankingowej.

Na początku lat dziewięćdziesiątych TKKF „Energetyk”, a potem „Steblowia” zakończyły działalność – zawodnicy rozpoczęli studia, pracę, zakładali rodziny i po spadku z II ligi do III, klub przestał funkcjonować.

Po przeszło 15 latach od zakończenia działalności tych klubów, powstała inicjatywa reaktywowania w Lublińcu olimpijskiego sportu, jakim jest badminton. Grupa byłych zawodników rozpoczęła treningi na sali sportowej Liceum Mickiewicza (hala sportowa była wtedy dopiero w budowie).

W dniu 27 stycznia 2006 r. odbyło się zebranie założycielskie Społecznego Towarzystwa Badmintona „Energia” Lubliniec, które skupiło gros byłych działaczy i zawodników związanych z badmintonem. Prezesem klubu został Edmund Doleżych.

Po ukonstytuowaniu się klubu, STB rozpoczęła działalność szkoleniową wśród dzieci i młodzieży. Odbyły się nabory do klubu i systematyczne treningi.

Po początkowych problemach z salą sportową (przez parę miesięcy treningi odbywały się na sali sportowej przy szkole w Lubecku) STB „Energia” związała swoją działalność z halą sportową przy lublinieckim liceum. Na płycie hali są cztery boiska do badmintona.

Od 2006 r zawodnicy STB „Energia” starują w zawodach zarówno na terenie Lublińca, jak i w zewnętrznych rozgrywkach odnosząc wiele sukcesów.